Nowości, Żony

Nie rób drugiemu, co tobie niemiłe

Trzy żony, idealny układ

Tarryn Fisher zabiera czytelnika w świat dość pokrętnego układu między Sethem i trzema jego partnerkami. “Żony” (https://www.taniaksiazka.pl/zony-tarryn-fisher-p-1370179.html) to historia Monday, Thursday i Tuesday, z którymi dzieli życie i dokładnie odmierza czas z nimi spędzony – każda z nich “otrzymuje” dwa dni z mężem. Na pozór wszystko układa się idealnie. Seth dba o swoje partnerki, jest bogatym, szanowanym mieszkańcem, w domu otacza je należytą atencją i dba o ich potrzeby i zachcianki. Z pozoru układ jest idealny, jeśli każda z kobiet będzie przestrzegała jednej zasady – tego, by nigdy się nie poznały. Wszystko zaczyna zbyt mocno ciekawić Thursday, która chciałaby wiedzieć czego jej mężczyzna szuka w innych kobietach.

Poligamia nie jest zjawiskiem często spotykanym w zachodniej i europejskiej kulturze, natomiast dalej jest kultywowana jako element tradycji chociażby w Egipcie czy Arabii Saudyjskiej. Dla kobiet, które nie wychowały się w kulturach zezwalających na takie zachowanie zmiana partnerki jest jednoznaczna ze zdradą albo przynajmniej rodzi wątpliwości co do samoakceptacji. Nie inaczej jest w opisanym przypadku, kiedy żona numer 3 chce wiedzieć co powinna w sobie zmienić, by mąż został tylko z nią. Odkryta przez nią prawda okazuje się wstrząsająca, a sama zainteresowana nie potrafi pozbyć się uczucia upodlenia i zniesmaczenia, również do samej siebie.

Nic już nie jest takie samo

Seth bardzo szybko zauważa zmianę w zachowaniu Thursday i zajmie mu dosłownie kilka godzin, by odkryć, że złamała zasady umowy. Okaże się, że z miłego i kochającego partnera jest w stanie błyskawicznie przerodzić się w potwora, takiego, który nie cofnie się przed niczym, by osiągnąć swój cel. Kobieta bardzo szybko popadnie w paranoję, nie będzie potrafiła pozbyć się wrażenia, że cały czas ktoś ją śledzi i obserwuje. Obsesja zaczyna narastać, a wraz z nią dziwne zachowania i podejrzenia, którym będzie się poddawała. Z decyzji, które podejmie, nie będzie już jak się wycofać, mimo chęci.

Thriller psychologiczny, z którym mamy do czynienia rozwija się w dobrym tempie i serwuje nam wydarzenia w co rusz nowej scenerii. Postaci są wielowymiarowe, nieoczywiste i przede wszystkim dość skomplikowane. Punkt kulminacyjny nie jest oczywisty, rozwiązanie całej zagadki również. Sposób prowadzenia narracji jest lekki i zarazem wciągający. Konstrukcja fabuły może nie oryginalna, ale co ważne przeprowadzona niesamowicie ciekawie. Włos jeży się na głowie. Niejednokrotnie.

Ludzie zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com